• Svätomartinská zbierka

• Ako iste viete už dlho sa na našej škole organizuje zbierka na pomoc rodinám. Koná sa to vždy v novembri. Ale viete prečo? A kto toto vymyslel? Viete kedy bola prvá zbierka? Všetko sa dozviete z rozhovoru zakladateľky Svätomartinskej zbierky Milady Passerini. Tento rozhovor pre vás pripravila Barbora Jakušová

Kedy vznikol tento nápad?

Na svätého Martina v roku 2016. Napadlo nás, že by sme mali nejaké tie skutky milosrdenstva konkrétne robiť. A nás napadla táto potravinová zbierka.

Kedy sa uskutočnila prvá zbierka?

V Novembri 2016 keď sme zapojili základnú školu Svätý Jur ako úplne prvú. Vtedy sme zbierali pre bezdomovcov v resotoch ( domov bezdomovcov ) bolo ich 42  v Podunajských Biskupiciach.

Koľko škôl sa do toho zapája?

Postupne pribúdali. Prvá bola základná škola vo Svätom Juri, druhá sa pridala taká menšia škola Limbach. Potom sa pridala škola v Alžbetinom dvore. A teraz sa pridala prvá základná škola v Trnave. Takže celkovo štyri.

Prečo vznikol tento nápad?

Aby sme pomohli ľudom. Ja už mám jedno občianske združenie ktoré už dlhodobo pomáha s oblečením, topánkami, s hračkami a výbavou pre bábätká. Ľudom, ktorí sú v núdzi, potrebujú to a nemôžu si to dovoliť. Tak nás napadlo, že oni okrem toho potrebujú aj tie základné veci ako potraviny a hygienu.

Máte pocit, že je to ešte stále po toľkých rokoch efektívne?

Áno samozrejme. Lebo keď si zoberieme počet krabíc ktoré sa z tých škôl vyberú tak vidím, že každým rokom počet krabíc stúpa a stále je viac a viac potravín. Takže sa z toho všetci veľmi tešíme, že tie deti to aj baví a, že ich to aj napĺňa a chcú sa stále viac a viac do tejto zbierky zapájať.

Dostávate spätnú väzbu?

Samozrejme dostávam. Tak ako dostávajú aj tie deti spätnú väzbu tým, že my po dobrovoľníkoch/ľuďoch ktorých poznáme tie krabice dávame konkrétne do rodín a aj ich s tými krabicami fotíme. A aby mali aj tie deti spätnú väzbu tak vždy poprosíme tú rodinu, že by bolo fajn keby sa oni k tomu vyjadrili a nejaké to poďakovanie dali. Tá spätná väzba je aj pre mňa  ale je to aj dobrý pocit pre tie deti ktoré do tej zbierky niečo dali.

Ďakujem pani Miladke za rozhovor a skvelý nápad organizovať takéto zbierky každý rok.