• Dni zelených škôl – Deň Zeme ZŠ Svätý Jur 2018

            Dni zelených škôl spojených s oslavou Dňa Zeme sa u nás na škole konal 27. apríla. Na tento výnimočný deň sme sa však začali pripravovať už skôr.

            Žiaci 8.B triedy si v spolupráci s kolégiom Zelenej školy, v pondelok a v utorok (23.4.-24.4.) pripravili interaktívne prezentácie pre žiakov 1. - 4. ročníka, venované téme Odpad a jeho separovanie

          • V stredu (25.4.) žiaci prírodovedného krúžku s pánom učiteľom Zápražným doplnili včeliu stienku - hmyzí hotel v školskej záhrade. Minulý rok pri príležitosti Dňa Zeme si žiaci na určené miesto v školskej záhrade zakopali rôzne druhy odpadu. Počas roka sledovali proces rozkladu odpadov. V týždni vyhradenom pre Dni zelených škôl ho  vykopali a zistili ako si s rôznym odpadom poradila naša Zem.

            Samotný Deň Zeme u nás na škole prebiehal s veľkým nadšením.

            Znalosti a šikovnosť žiakov 1. stupňa preverili športovo-zábavno-vedomostné aktivity, ktoré sa udiali na školskom dvore. Aby bol dodržaný pitný režim, žiačky 4.A triedy ponúkali rôzne druhy čistej vody ochutenej domácimi sirupmi a bylinkami z našej záhrady.

            Pre skrášlenie záhradného plotu si žiaci 3.C z plastových fliaš vyrobili kvetináče, do ktorých nasadili kvety.

            Žiaci si z nepotrebných tričiek, ktoré by aj tak skončili v odpade vyrobili ekotašky. Aj vďaka týmto taškám budú žiaci propagovať myšlienku minimalizácie odpadu. Zážitkovým učením sme prispeli k dosiahnutiu pozitívnych zmien voči životnému prostrediu.

            Žiaci si urobili tzv. Pocitový chodník na základe rôznych senzorických podnetov. Tiež upravili a vyčistili bylinkovú hriadku. Za pomoci webovej stránky www.triedime.sk, ktorú pripravila organizácia EnviPack sme si mohli overiť naše vedomosti týkajúce sa témy odpadu a separovania.

            V spolupráci s mestom  žiaci 2. stupňa našej školy vyčistili trasu náučného chodníka. Boli spokojní. Trasa nebola natoľko znečistená, aby museli MÚ nahlásiť čierne skládky. Drobný odpad odstránili.

            Naši žiaci neodpadli z odpadu, ale konali. Vyčistili a spravili údržbu v areáli školy. Vyčistili školskú záhradu, pieskové doskočisko, školské ihrisko, vstup do budovy školy…

            Žiaci 8. B a 9. B pripravili interaktívne prezentácie pre piaty ročník na tému odpad. Na interaktívnej tabuli sme si pozreli zaujímavé envirofilmy napr. Oceány plné plastov, Film o odpadoch. V spolupráci s Mestským úradom bola pre žiakov 7. ročníka pripravená beseda na tému odpad, ktorú viedla pani Ing. Linda Fraňová.

            Aj ôsmaci sa podieľali na myšlienke minimalizovať odpad. Vyrobili ekotašky z odpadového papiera. Žiaci deviateho ročníka okrem rôznych prezentácií pre mladších monitorovali dianie na škole. Zahrali sa na reportérov. Robili rozhovory so žiakmi. Všetky záznamy deviataci spracujú na hodine informatiky. Už sa nevieme dočkať!

            Tohtoročné Dni zelených škôl sa nám myslím vydarili. Nielen, že sme sa zabavili, ale aj sme spravili niečo dobré pre našu Zem a niečo nové sa naučili.

            Nina Valentová, 9. B

             

          •  

            V našej škole zbierame použité zubné kefky!

             

            Prineste aj tú vašu a urobte ňou radosť: prírode a našej škole.

            Za 100 akýchkoľvek zubných kefiek získame ďalší kôš, ktorý môžeme umiestniť kamkoľvek.

            Zberné nádoby sa nachádzajú na prízemí hlavnej budovy pri  nástenke Zelenej školy.

          •  

            HURÁAA tešíme sa, prišli nám nové koše na triedený odpad do každej triedy!

             

            týchto dňoch k nám dorazili koše na triedenie papiera a plastu do každej triedy, ktoré sme získali zapojením sa do projektu EKO ALARM.

             Koše sú vyrobené z recyklované plastu (z použitých zubných kefiek). Na kolégiu Zelenej školy (20.2. 2018) sme koše rozbalili a rozdelili do jednotlivých tried.

          • HRAVÁ JESEŇ

            Dňa 24. 10. 2017 sa konalo projektové vyučovanie „Hravá jeseň“. Žiaci prvého stupňa vyrábali z prírodných materiálov rôzne aranžmány. Projektové vyučovanie bola zamerané aj na zdravú výživu, žiaci sa oboznámili s rôznymi druhmi ovocia a zeleniny. Zo zdravých produktov si vyrábali šaláty a pomazánky spojené s ochutnávkou. Najkrajšie výrobky boli odmenené. Žiakom sa tento deň veľmi páčil. smiley

          • DEŇ NENAKUPOVANIA (platíme aj za odpad)

            V tomto školskom roku sme sa  dňa 27. 11. 2017 zapojili do akcie – Deň nenakupovania, a to propagáciou kampane a výrobou plagátov. Našim cieľom bolo zapojiť do kampane hlavne domácnosti našich žiakov.

            Pri príležitosti tohto dňa kolégium Zelenej školy vyhlásilo súťaž: Selfie v obchode s produktom, ktorý je najviac zababušený do rôznych odpadových obalov.

            Rebeka Režná  9.B, Mirka Horváthová  3.C a Richard Fekete 3.C

             

        •  BURZA HRAČIEK  

          Členovia kolégia sa rozhodli zorganizovať v dňoch 11. 12. - 15. 12. 2017 v našej škole burzu hračiek s názvom „Dajme hračkám druhú šancu“.

          • Žiaci a ich rodičia mali možnosť upratať si hračky  vo svojich izbách a tie, ktoré už nechceli mať doma, mohli priniesť do školy. Hračky, ktoré boli v dobrom stave a nepoškodené, boli vystavené na burze hračiek, ktorá bola sprístupnená dopoludnia pre žiakov a v popoludňajších hodinách pre rodičov a to v učebni na prízemí.

            Tešila nás aktívna účasť žiakov a to, že hračky dostali druhú šancu.

          •  

            ZBER BATERIEK

            V tomto školskom roku sa opätovne zapájame aj do súťaže ZBIERAM BATERKY. Koordinátorkou projektu Zbieram baterky je pani učiteľka Anna Vargová. Tento projekt prináša možnosť využiť ekologickú likvidáciu nepoužiteľných prenosných batérií (batérie z digitálnych fotoaparátov, notebookov, 

        • diaľkových ovládačov, holiacich strojčekov, mobilných telefónov, hračiek, ručného elektrického náradia, hodiniek...) a tým sa aktívne pričiniť o zlepšenie životného prostredia.

           

          INFO PRE VŠETKÝCH -  ZBERNÉ MIESTO

          Odovzdávanie bateriek je každú stredu v učebni na prízemí vo vestibule a to v čase od 7.30 do 7.50 hod..

          Viac informácií môžete získať aj na stránke www.zbierambaterky.sk.

          • Zber PET-VRCHNÁKOV

            V školskom roku 2017/18 pokračujeme v zbere PET-vrchnákov. Koordinátorkou projektu na našej škole je pani učiteľka Mária Vajcíková, ktorá spolu so žiakmi vytvorila zberné nádoby na medziposchodiach školy.

            V tomto školskom roku je projekt zameraný na finančnú výpomoc pre postihnutú mamičku žiačky z našej školy.

          • ZBER JEDNOSTRANNE POUŽITÉHO PAPIERA

            V tomto školskom roku pokračujeme aj v zbere jednostranne použitého kancelárskeho papiera, a to do krabíc umiestnených v každej triede. Zároveň tento papier využívame aj na vyučovaní.

        • Prečo zapojiť našu školu do projektu EKO ALARM?

          Pretože filozofia našej školy spočíva v týchto princípoch:

          • vážime si životné prostredie a rešpektujeme hodnoty ochrany životného prostredia
          • ochranu životného prostredia považujeme za prioritu
          • našim cieľom je minimalizovať vplyv našich činností na životné prostredie
          • chceme sa neustále zlepšovať v ochrane životného prostredia
          • snažíme sa zvyšovať povedomie o ochrane životného prostredia nielen našich žiakov, ale aj zamestnancov školy, či obyvateľov mesta.

          Pretože v rámci projektu Zelená škola sme si zvolili ako prioritnú tému odpad a snažíme sa:

          • triediť odpad prostredníctvom triediacich nádob umiestnených na chodbách v škole a v areáli školy
          • minimalizovať odpad – nepoužívať jednorazové obaly, nakupovať väčšie balenia
          • triediť nebezpečný odpad, a to zbieraním bateriek a žiaroviek

          Pretože ako členovia kolégia Zelenej školy chceme:

          • zaviesť triediace nádoby do všetkých tried na škole, aby sme ešte viac zvýšili povedomie všetkých žiakov o triedení odpadu
          • aby sme si ako trieda uvedomili koľko odpadu vyprodukujeme v istom časovom období
          • prehlbovať svoje poznatky a získavať nové vedomosti o odpade, jeho triedení a následnej recyklácií
          • podieľať na činnostiach, ktoré sú prospešné pre životné prostredie
          • objavovať, bádať, skúšať, prichádzať s novými nápadmi a vedieť teóriu pretaviť do praxe

          Pre toto všetko sme sa stali súčasťou nového projektu EKO ALARM.

      • Kontakty

        • Základná škola Svätý Jur
        • +421 2 44971529, telef. číslo do školskej jedálne: 0908 789 534 jedalen@svatyjur.sk Školský klub detí - tel.č. 0908530732
        • Kollárova 2, 900 21 Svätý Jur Slovakia
    • Fotogaléria

        zatiaľ žiadne údaje