• Telocvičňa

Výstavba novej telocvične začala byť reálna vlani na jar. Paradoxne sme dokázali  v spolupráci s primátorom mesta vyriešiť jej  financovanie. Viac ako polovicu (250.000.-€)máme zabezpečenú zo štátnych  zdrojov.  Zvyšok buď dofinancuje zriaďovateľ školy Mesto Svätý Jur, alebo si Základná škola vezme úver vo výške 150.000.-€ so splatnosťou na 10 rokov.

Celý projekt sa však zabrzdil na nájomnej zmluve, ktorú získalo OZ TABAK v roku 1996 ( príloha č.1). Je to zmluva , ktorou za 1.-Sk získalo OZ TABAK školský pozemok na 25 rokov. V histórii nášho mesta sa nepodarilo asi nikomu získať tak výhodnú zmluvu. Zaujímavosťou je, že členovia OZ TABAK boli v tom čase primátor – Ing Fronc a poslanec MsZ - doc.Gahér. Čiže odhlasovali si sami sebe prenájom.

Na MsZ v máji 2013 riaditeľ Základnej školy predniesol ponuku pre OZ TABAK, na dohodu o odstúpení od zmluvy. Zistiť hodnotu majetku OZ TABAK súdnym znalcom. Na základe posudku by boli ponúknuté možnosti:

1.vyplatenie hodnoty v plnej výške, ktorú určí súdny znalec

2.vybudovanie antukového kurtu na mieste súčasného betónového kurtu ( ktorý si realizoval OZ TABAK ), ako aj možnosť hrať tenis na školskom dvore. Toto OZ TABAK odmieta, vraj je to malá plocha, čo je zaujímavé, veď si tam pôvodne urobili tenisový kurt, ešte sú vidieť čiary. Rovnako nemajú záujem hrať tenis na školskom dvore, pretože tam je podľa nich nekvalitný povrch, požadujú antuku.

3. Možnosť športovať v novej telocvični jeden deň v týždni od 17,00-22,00 hod, na dobu ktorá by bola ekvivalentom hodnoty znaleckého posudku.

Tieto ponuky boli odmietnuté poslancom Gahérom a zároveň pán poslanec doc.Gahér oficiálne odovzdal  Mestskému zastupiteľstvu Zápisnicu z valného zhromaždenia OZ TABAK, ktorou žiada za odstúpenie od zmluvy 110.000.-€ (príloha č.2) .

Na základe návrhu poslancov sa stretli poslanci p.Dočolomanský, p.Unger, so zástupcami OZ TABAK p.Vavrincom, p.Turcsányim, p.Krnom. Na stretnutí boli navrhnuté 4 možnosti dohody o odstúpení od zmluvy. Na následnom MsZ v júni  p.poslanec Gahér odmietol o týchto návrhoch rokovať, s tvrdením že ide o osobné návrhy členov OZ TABAK, ktoré musia znovu prerokovať, následne  opustil rokovanie MsZ.

V novembri 2013 Mesto Svätý Jur získalo súdnoznalecký posudok na určenie majetku OZ TABAK ( skôr to nebolo možné nakoľko OZ TABAK neumožnil prístup znalca na daný pozemok). Posudok určil hodnotu majetku OZ TABAK na prenajatom pozemku na 21.000.-€. Následne zvolal primátor mesta Ing.Achberger  rokovanie so zástupcami OZ TABAK. Na rokovaní sa zúčastnili p. Vavrinec,p.Kročka.p.Pieš a riaditeľ ZŠ p.Vajcík. Zo stretnutia bol vyhotovený oficiálny zápis (príloha č.3) .  OZ TABAK bolo požiadané aby sa rozhodli pre niektorú z ponúk do 7.1.2014.  OZ TABAK odpovedalo mailom, v ktorom tvrdia, že vlastne žiadnu ponuku nedostali, pretože oficiálny záznam z rokovania za účasti primátora mesta a riaditeľa školy nie je pre OZ TABAK žiadnou ponukou.

V našom meste nie je kultúrny dom, telocvičňa je v objekte, ktorý bol postavený za monarchie a rekonštruovaný v roku 1938,  1993 a 2005. Jej rozmery 21x 11m sa však nadajú nafúknuť. Okrem toho celá severná stena vlhne a nepomáha každoročné maľovanie. Nová telocvičňa by bola postavená modernou technológiou, akou je postavené napr. Národné tenisové centrum, hala v Pezinku na ul.F.Kráľa. Nebude to žiadna železná búda, ako tvrdia odporcovia. Jej súčasťou bude tribúna a možnosť organizovania kultúrnych podujatí. Už dnes je telocvičňa využívaná denne do 22,00 hod., nová z rozmermi 40x20 m , bude poskytovať viac možností. Môže byť využitá na futbal, tenis ( celá plocha), alebo sa rozdelí sieťou na dve polovice, kde sa môže nezávisle hrať  volejbal, basketbal, stolný tenis, badminton, cvičiť zumba, joga, aerobic atď. Podľa prepočtov sa nezvýši ani cena nájmu, pretože v hale budú použité moderné technológie.

Reakcia na tento oznam bude určite aj taká, že telocvičňa je dobrá, v minulosti bola vyhovujúca aj pri počte 1000 žiakov školy. Je to pravda, ale to sa cvičila spartakiáda,  vládli tu komunisti, po cestách chodili trabanty, mandarínky a banány boli len na Vianoce. Na dovolenky sa chodilo na Balatón. Bohužiaľ, ale v našom meste sa ani počas komunizmu nepostavila škola a telocvičňa ( súčasná bola odovzdaná v roku 1938 ) nepostavil sa kultúrny dom. Teraz sa to musí všetko dobehnúť. Budú tvrdenia, že telocvičňu môžeme postaviť na inom mieste. Ak by to bolo možné určite sa nebudeme dohadovať s OZ TABAK.

Spoločné úsilie primátora mesta a väčšiny poslancov môže byť zmarené neochotou a zámerným odďaľovaním dohody zo strany OZ TABAK.  Mesto potrebuje halu, ktorá bude mať nielen športové, ale aj kultúrno-spoločenské využitie.

Alebo telocvičňa nebude a potom nám neostáva nič iné, len požiadať Mesto o prenájom pozemkov na 25 rokov za 1.-€ a následne si ešte nechať vyplatiť za ich používanie 110.000.-€ podobne ako to urobilo OZ TABAK?! A nakoniec nastane situácia, že dostaneme dotáciu od štátu a budeme ju musieť vrátiť. To by sme asi boli rarita nielen na Slovensku ale aj v celej EÚ.

Vo Sv.Jure 2013-01-14

Vladimír Vajcík

Príloha č.1

zmluva_hrisko.pdf

príloha č.2

110.000___.pdf

príloha č.3

Uradny_zaznam_z_rokovania_TaBaK.pdf

Nová telocvičňa bude stáť na mieste pôvodnej telocvične, jej vnútorné rozmery musia spĺňať požiadavky na hádzanárske a minitutbalové hriská. Rozmery hracej plochy súčasnej telocvične sú 21 x 11m. Rozmery novej budú 40x 20m. Telocvičňa vyrieši nielen problém s narastajúcim počtom žiakov, ale umožní aj zdvojnásobiť priestor pre športovanie občanov nášho mesta. Bude sa dať rozdeliť sieťou na dve polovice s rozmermi 20x 20m ( oproti súčasným 21x11m) a paralelne môžu športovať dve skupiny. Okrem toho sa predpokladá využitie aj na spoločenské akcie. Pri projektovaní telocvične sa plánuje vybudovať parkoviská pre bicykle pre žiakov školy a verejnosť na ploche za telocvičňou.

Na obrázkoch si môžete pozrieť štúdiu novej telocvične.

Pôdorys novej telocvične.

Bočný rez novej telocvične.