• Hravá jeseň - Jesenný deň

Dňa 29.10. sme slávili jesenný deň  formou projektového vyučovania s názvom Hravá jeseň. V rámci vzdelávania si žiaci vo svojich triedach svojpomocne pripravili chutné šaláty a pomazánky. Druhou časťou vyučovania bola výroba tekvičiek, ktoré boli súčasťou jesennej výzdoby. V triednych kolektívoch prebehla nominácia tekvičiek do súťaže MISS TEKVIČKA. Tekvičky, ktoré postúpili boli vystavené v priestoroch hlavnej budovy na prízemí a všetci žiaci školy mohli zahlasovať, ktorá podľa ich názoru je skutočná MISS 2018.  Súčasťou hlasovania MISS TEKVIČKA  bola aj ochutnávka jesenných plodov ovocia a zeleniny a rôznych druhov pomazánok. Veľkým prekvapením bol záujem o recepty na pomazánky, čo znamená, že všetkým chutilo a výrobcovia pomazánok mali veľkú radosť. Radosť prežívali aj tvorcovia a výhercovia súťaže MISS TEKVIČKA.

• Záverečné hodnotenie projektu Eko-Alarm

Pilotný ročník projektu Eko - Alarm, do ktorého bola naša škola vybraná spolu s ďalšími 199 školami spomedzi vyše 5 000 škôl na Slovensku je v závere. Cieľom projektu bolo zavedenie systému triedeného odpadu v školách. Súčasťou programu bol zber použitých zubných kefiek, ktoré boli potom využité na výrobu košov na triedený odpad spoločnosťou Curaprox. V každej triede máme okrem zbernej nádoby na komunálny netriedený odpad aj koše na zber odpadu - papier a plast. Počas týždňa 18.2. - 22.2.2019 prebehlo meranie množstva odpadu v jednotlivých triedach po dobu 5-tich dní, tak ako sme ho realizovali v úvode projektu pred rokom. Výsledky boli výborné. Naši žiaci sa naučili správne oddeľovať papierový a plastový odpad od zmesového. A tu sú výsledky celkového množstva odpadu z celej školy počas jedného týždňa:
            Netriedený odpad - 28,4 kg
            Plastový odpad - 7,4 kg
            Papierový odpad - 11,7 kg
            Komunálny netriedený odpad sme znížili o viac ako 40 %.

Gratulujeme a určite budeme v separovaní odpadu pokračovať aj v ďalších rokoch.

• Deň vody

Dňa 22.3. (piatok) sme si v rámci projektového vyučovania na 1. stupni pripomenuli Deň vody. Žiaci v jednotlivých triedach videli  prezentácie o vode a absolvovali vedomostné kvízy a pracovné listy na danú tému. Druhá časť vyučovania patrila príprave rôznych nápojov z vody a prírodných ochucovadiel, ktoré si žiaci priniesli z domu. V triedach prebiehali ochutnávky nápojov aj minerálnych vôd, tvorili rôzne výrobky s tématikou - voda.
            Žiaci na 2. stupni sa počas  niektorých vyučovacích hodín venovali a diskutovali o tohtoročnej téme Dňa vody - "Voda pre všetkých - Nenechať nikoho za sebou".

• Činnosť kolégia Zelenej školy

Pred Veľkou nocou poskytlo kolégium našej školy rozhovor do rozhlasovej relácie Rádia Slovensko na tému Zelená škola. Relácia bola odvysielaná na Zelený štvrtok dňa 18.4. v čase od 20:00 – 21:00 hod. Daný rozhovor si môžte vypočuť na linku:  https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11380/1114552

Kolégium počas jarných mesiacov pracovalo v školskej záhrade na dvoch projektoch -
            1. Založenie vinohradu - žiaci v školskej záhrade  vysadili vinohrad v počte 2 kusy samorodého červeného viniča a 2 kusy bieleho viniča. Oba druhy patria k tradičným odrodám viniča v našom regióne.

2. Tvorba slnečných hodín - žiaci v spolupráci s pánom školníkom vytýčili priestor na vybudovanie slnečných hodín v školskej záhrade.

• Deň Zeme

Počas piatka  26.4. sa žiaci našej školy aktívne venovali celosvetovej výzve Dňa Zeme s témou – „Chráňte naše druhy". Žiaci I.stupňa počas projektového dňa spoznávali prostredníctvom prezentácií a aktivít chránené a ohrozené druhy na Slovensku i vo svete. Žiaci  II.stupňa zas na hodinách biológie a environmentálnej výchovy, v rámci tematického týždňa Zeme, pracovali na aktivitách, ktoré korešpondovali s vyhlásenou celosvetovou témou. Okrem vedomostných aktivít na danú tému žiaci počas dňa upravovali a čistili triedy i okolie školy, presádzali a starali sa o rastlinky v triedach i v školskej záhrade, či pozorovali živočíchov v prírode.