• 18. 4. – 20. 4. Dni Zelených škôl – DEŇ ZEME

        Deň Zeme sme oslavovali environmentálnymi aktivitami každý rok, no v tomto školskom roku sme sa rozhodli svoju aktivitu zviditeľniť aj registráciou do akcie „Dni Zelených škôl“.

        V rámci projektu Zelená škola sme sa zamerali na prioritnú tému „Zelené úradovanie a obstarávanie“. Oslavy Dňa Zeme vyvrcholili 20. apríla v duchu témy, ktorú sme si vybrali ako náš  Záväzok pre Zem  –  čo znamená, že sa zaväzujeme v škole používať a uprednostňovať ekočistiace prostriedky, ekoosviežovače vzduchu v priestoroch WC, pretože sa chceme správať šetrne k životnému prostrediu a chceme čistejší a zdravší život. A preto sme zorganizovali veľké upratovanie našej školy a okolia.

        Podarilo sa nám naplniť heslo dňa „Upracme si spolu našu milú školu“ mnohými aktivitami:

        • Veľké upratovanie – interiér

        Aktivita bola zameraná na ekologické čistenie k téme Zelené úradovanie a obstarávanie. Všetci žiaci I. a II. stupňa si vyrábali prírodné čistiace prostriedky a otestovali ich účinky priamo pri veľkom upratovaní svojich tried. Ekočistiacimi prostriedkami upratovali malí aj veľkí.

        • Veľké upratovanie – exteriér

        Prebehlo upratovanie a údržba areálu školy – školského dvora, školskej záhrady a okolia školy. Žiaci našej školy v spolupráci s mestom vyčistili aj trasu náučného chodníka a koryto potoka    v časti Kačačnice.

        • Výroba mydla

        Žiaci 3. ročníka si vyskúšali, ako sa dá ľahko vyrobiť prírodné mydlo. Čistiace účinky vyrobeného mydla si mohli otestovať priamo v škole.

        • Ekoosviežovače

        Celoročná aktivita zameraná na výrobu ekoosviežovačov vzduchu, ktoré sú umiestňované           v   priestoroch WC.

        • Hmyzí hotel

        Žiaci v rámci prírodovedného krúžku s pánom učiteľom Zápražným a v spolupráci s pánom školníkom vytvorili ubikáciu pre hmyz, ktorú nainštalovali v školskej záhrade a 20. 4. slávnostne uviedli do života.

        • Presádzanie rastlín

        Žiaci venovali svoju pozornosť aj interiérovým rastlinám.

        • Bylinková hriadka

        Žiaci 4. ročníka s pani učiteľkou Gáboríkovou a v spolupráci s pánom školníkom a rodičmi vytvorili v školskej záhrade bylinkovú hriadku.

        • Divadelné predstavenie pre žiakov  II. stupňa

        Krátke motivačné divadelné predstavenie, ktoré poukazovalo na environmentálne problémy. Divadielko si pripravili žiaci 8. ročníka s pani učiteľkou Kováčovou v rámci výučby anglického jazyka.  Predstavenie s názvom "What on Earth is the matter?" bolo naštudované v anglickom jazyku.

        • Hra – Človeče, nehnevaj sa alebo nehnevaj Zem!

        Zábavná spoločenská hra s vedomostnými otázkami zameranými na životné prostredie aj na témy projektu Zelená škola. Deti sa zmenili na  hracích panáčikov a po správnom zodpovedaní otázok obiehali hracie pole a dostávali sa do svojich domčekov. Hru pre žiakov I. stupňa organizovali žiaci 7. ročníka s pani učiteľkou Uškertovou.

        • Odpad a jeho tvorivý dopad na tému PRÍRODA

        Výstava detských prác – tvorba z odpadového materiálu v rámci výučby – výtvarná výchova, výchova umením a počas činnosti v ŠKD. Dňa 20. 4. sa uskutočnila slávnostná vernisáž v priestoroch prízemia školy.

          • Reportéri

          Trieda 7.A s pani učiteľkou Uškertovou monitorovali dianie na škole počas jednotlivých aktivít. Žiaci v spolupráci s pani učiteľkou Kriššákovou zas videoreportáž z akcie spracovali na hodinách informatickej výchovy. 

          https://www.youtube.com/watch?v=jWMWJrOZnuU&feature=youtu.be

          Aktivity počas Dní Zelených škôl sa podarilo zrealizovať vďaka participácii nás všetkých, pretože každý priložil ruku k spoločnému dielu.

          Členovia kolégia ďakujú všetkým za všetko!

        • Naši žiaci povedali „STOP PALMOVÉMU OLEJU“

          Aj v našej škole na hodinách environmentálnej výchovy a v ŠKD  prebehla v mesiacoch marec – apríl kampaň „Stop palmovému oleju“. Iniciátorom kampane bola RNDr. Ľubica Hildebrandová (koordinátorka projektu Zelená škola v ZŠ Jána Palárika, Majcichov), ktorá vyzvala školy k aktívnej účasti na kampani. Po hlbšom bádaní a informovanosti, prečo povedať NIE palmovému oleju, sa deti s nadšením pustili do písania protestných listov výrobcom sladkostí, aby prestali používať palmový olej, ktorého výroba má na svedomí množstvo katastrofálnych následkov na životné prostredie...

      • Žiaci si začali omnoho viac všímať a čítať na obaloch, z čoho je výrobok zložený. Aj pre rodičov bolo veľkým prekvapením, keď sa ich deti dobrovoľne vzdali sladkostí, keksíkov a nutelly, aby aj touto cestou povedali NIE palmovému oleju.  Aj takéto činy môžu meniť myslenie ľudí a zle nastavený systém.

        Školské noviny „Online spod lavice“:

        http://online-spod-lavice.skolskenoviny.sk/co-sa-deje-co-sa-udialo/stop-palmovemu-oleju

        • ZDRAVÝ TANIER – Beseda s výživovou poradkyňou Zuzanou Černou

          Žiaci 3. ročníka dňa 14. 4. zažili zaujímavú besedu s výživovou poradkyňou Zuzanou Černou, ktorá sa s nimi podelila o zaujímavé informácie ohľadom zdravých stravovacích návykov. Zopakovali si, ako funguje tráviaca sústava, oboznámili sa s praktickou a jednoduchou pomôckou, ako sa správne stravovať a zdravo žiť  s názvom „Zdravý tanier“. Beseda bola v mnohých smeroch obohacujúca. Mnohí pochopili, aké dôsledky majú sladkosti na organizmus a dozvedeli sa o zdravších možnostiach, ako dobíjať baterky jedlom a byť „fit“.

          Školské noviny „Online spod lavice“:

          http://online-spod-lavice.skolskenoviny.sk/co-sa-deje-co-sa-udialo/kto-sa-zdravo-stravuje-vela-rokov-sa-dozije 

        • SVETOVÝ DEŇ ZDRAVIA

          Dňa 7. 4. si žiaci II. stupňa pripomenuli Deň zdravia a zdravej výživy. V rámci vyučovania mohli ochutnávať veľmi chutné a ľahko stráviteľné nátierky, koláčiky, ovocie a zeleninu. Počas rovesníckeho vzdelávania si žiaci vymenili poznatky ohľadom zdravého stravovania a prezentovali vlastnú – zdravú desiatu. Pozornosť venovali aj propagácii biopotravín a produktov ekologického hospodárstva.

      • 22. 3. – DEŇ VODY

        Dňa 22.3. 2016 (utorok) sme si v rámci projektového vyučovania na 1. stupni pripomenuli Deň vody.

        V 1. a 2. ročníkoch prebiehalo rovesnícke vzdelávanie na tému „Voda“, ktorú si pripravili žiaci zo 6. A triedy (súťaže, pokusy, vedomostné kvízy). V 3. a 4. ročníkoch žiaci videli  prezentácie o vode a absolvovali vedomostné kvízy na danú tému. Druhá časť vyučovania patrila príprave rôznych nápojov z vody a prírodných ochucovadiel, ktoré si žiaci priniesli z domu. Najprv prebiehali ochutnávky nápojov v jednotlivých triedach. Víťazný nápoj z triedneho kola postúpil do užšieho výberu - do vestibulu, kde bol pripravený PITNÝ BAR. Tam všetci žiaci z tried 1. stupňa priniesli svoje najlepšie nápoje a začalo sa veľké ochutnávanie.

        Pre všetkých ochutnávačov bol vstupenkou na ochutnávku vlastný nerozbitný pohárik prinesený z domu a potom už mohol každý ochutnávať koľko len chcel. Samozrejme, že každý ochutnávač mal možnosť hlasovať za najlepší nápoj. 

        • Nápoje, ktoré postúpili do „Pitného baru“:

          Číslo nápoja

          Názov nápoja

          1

          ---------------------

          2

          Letné osvieženie

          3

          Bazový sirup

          4

          Jahodový sen

          5

          Opica škorica

          6

          Bomba šťastia

          7

          Letné osvieženie

          8

          Hroznová citronáda

          9

          Ovocné prekvapenie

          10

          Virgin mojito

          11

          Baza

           

      • Na druhý deň prebehlo vyhodnotenie výsledkov hlasovania.

        Umiestnenie bolo nasledovné:                  

        1. miesto – trieda 4. B – nápoj: Baza

        2. miesto – trieda 3. A – nápoj: Letné osvieženie

        3. miesto – trieda 1. C – nápoj: Bazový sirup

        Výhercovia vyhrali najvzácnejší dar a to fľašu, v ktorej bola čistá voda. Všetci sa tešili.

        Ochutnávka nápojov bola skvelá. Jediný nedostatok bol ten, že  po ochutnávke bolo WC nepretržite obsadené. smiley

      • 19. 3. 2016 – HODINA ZEME

        Propagáciou kampane sa do akcie zapojila aj naša škola výrobou plagátov a rozmiestnením na verejných priestranstvách v našom meste. Cieľom bolo zapojiť do kampane hlavne domácnosti našich žiakov a informovať širokú verejnosť.

        Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou kampaňou zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien.

        Zhasnutím svetla na 60 minút od 20:30 do 21:30 hod., vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

        • Hodina Zeme 2016 v číslach:

          • rekordná účasť 178 krajín zo všetkých kontinentov našej planéty
          • viac ako 6600 podujatí v mestách vo všetkých časových pásmach
          • viac ako 40 slovenských miest, takmer 40 pamiatok, 80 organizácií a 25 škôl sa pridalo k tejto myšlienke na SlovenskuViac informácií na: http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk  
        • ČO MYSLÍTE, DÁ SA VYROBIŤ SYR AJ V ŠKOLE?

          Ak váhate, či áno alebo nie, tak žiaci zo 4. A v tom majú jasno. Všetko sa dá, keď sa chce... a im sa chcelo.

          Pri téme Zdravá výživa sa rozhodli uskutočniť experiment s výrobou mliečneho produktu, ktorý nesie názov - syr.  Zároveň otestovali mlieko v obchodných reťazcoch a mlieko od lokálneho výrobcu s možnosťou nákupu v mliečnom automate. Povedali by ste si, mlieko ako mlieko..., no zistenie bolo šokujúce. Obchodné reťazce ponúkajú mlieko, ktoré sa na ozajstné mlieko podobá len farbou. Iba z kvalitného mlieka priamo od chovateľov kráv sa dajú vyrábať kvalitné mliečne výrobky. Podľa receptúry a pomocou syridla sa im spolu s pani učiteľkou Ivanou Gáboríkovou podarilo vyrobiť chutný, čerstvý syr, ktorý mohli ochutnať aj ostatní žiaci. Mali ste počuť „mňaaaam“, ktoré sa ozývalo v triedach.

          Slovenské výrobky chutia skvelo a tie, ktoré si vyrobíte sami, chutia ešte lepšie. 

        • BESEDA S MIESTNYM VÝROBCOM MEDU

          Vedeli ste, že fyzik Albert Einstein pred vyše polstoročím vyslovil výstrahu: „Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života..” Tento výrok nám bližšie vysvetlili svätojurskí včelári – rodina Šimuniovcov na stretnutí s členmi kolégia dňa 14. 3., ktorí sa tretí rok venujú chovu včiel a produkcii včelích výrobkov. Zavítali k nám v plnej zostave aj s úľom, včelárskymi pomôckami, produktami a hlavnými hrdinkami - včielkami (no bolo ich len pár). Vďaka ochote včelárov, nadšeniu a radosti z odovzdávania informácií sme sa mohli zžiť so životom včiel. Dozvedeli sme sa všetko o vývine a živote včiel, hierarchii a úlohách v úli, o ich produktoch a blahodárnych účinkoch na naše zdravie, o pracovitosti a užitočnosti včeličiek, o ich pravidlách a zásadách v spoločenstve...  

          Bolo to veľmi obohacujúce a inšpirujúce stretnutie. Keďže tentoraz prišli včielky k nám, tak pri najbližšej príležitosti sa určite vyberieme my za včielkami.

        • VYROBIŤ SI VLASTNÝ PAPIER, JE ZÁBAVA ...

          26.1. bol deň, v ktorý medzi žiakov tretieho ročníka prišla lektorka z organizácie DAPHNE so všetkými potrebnými pomôckami, aby  si spolu mohli v tvorivej dielni vyrobiť papier.  Výrobe predchádzalo aj zistenie ako vzniká papier a na aké materiály sa písalo v minulosti. Výroba papiera bola novým zážitkom pre všetkých tretiakov. Zistili  sme, že aj takouto jednoduchou výrobou môžeme šetriť papier a rozhodli sme sa neplytvať ním, ale ho šetrnejšie - obojstranne využívať a správne separovať, aby sme aktívne chránili životné prostredie.

        • ŠKOLSKÁ ZÁHRADA SA STALA ZÁVODNOU JEDÁLŇOU PRE VTÁČIKY

          Konštatujeme, že tento rok nebola zima príliš krutá a vtáčiky mali dostatok potravy, no napriek tomu žiaci našej školy nezabúdajú na tie, ktoré našli v školskej záhrade druhý domov. Vďaka ich starostlivosti sa zmenila školská záhrada na závodnú jedáleň a obdobie fašiangov bolo obdobím hojnosti aj pre našich lietajúcich zverencov. 

      • ŠKOLENIE UPRATOVACEJ SLUŽBY – NAŠE PANI UPRATOVAČKY SÚ EKO...

        Vo štvrtok 22.1. si žiaci našej školy Kristián Andraščík a Tadeáš Jakuš z triedy 7. B pripravili rovesnícke vzdelávanie na tému eko-upratovanie a zároveň pripravili aj školenie pre upratovaciu službu našej školy.

        • Spolu s pánom učiteľom Branislavom Zápražným odprezentovali vedomosti v oblasti čistiacich prostriedkov a motivovali všetkých zúčastnených, prečo je dôležité povedať „ÁNO“ eko-čistiacim prostriedkom.Školenia sa zúčastnili pani upratovačky, pán školník a pani ekonómka. Stretnutie malo veľmi pozitívnu odozvu a naše pani upratovačky súhlasili s testovacím obdobím, kedy nájdu najvhodnejšie eko-čistiace prostriedky, ktoré sa budú dlhodobo používať pri upratovaní našej školy.

          Vedenie školy podporuje  aktivitu zabezpečením ekologických čistiacich prostriedkov. 

      • NA STRETNUTIE KOLÉGIA PRIŠIEL AJ PÁN PRIMÁTOR ŠIMON GABURA

        Dňa 18.1. na zasadnutie kolégia prijal pozvanie primátor mesta Svätý Jur pán Šimon Gabura. Hlavnou témou boli eko-čistiace prostriedky, separácia a recyklácia odpadu, spolupráca mesta a školy pri plánovaných aktivitách – Hodina Zeme a Deň Zeme. Pán primátor si so záujmom vypočul prezentáciu žiakov na tému eko-upratovanie a bol príjemne prekvapený, našim úsilím o zmenu používania chemických čistiacich prostriedkov v škole. 

        • Pán primátor vysvetlil deťom hlavné problémy v meste s odpadom a vyzval ich  k minimalizácii a separácii odpadu. V závere vyjadril svoju podporu našich aktivít počas dní Hodina Zeme a Deň Zeme. Stretnutie s pánom primátorom bolo povzbudivé, príjemné a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu školy a mesta. Vyjadril radosť z aktivít detí zameraných na zodpovedný prístup k  životnému prostrediu, ktorý je základom lepšej a zelenšej budúcnosti nielen mesta, ale aj celej planéty. Vyzval všetkých, že ak sa chcú podieľať na zlepšení musia začať sami od seba a svojho najbližšieho prostredia -  v škole, doma, v okolí bydliska...

        • INFORMAČNÉ NÁSTENKY

          Všetky aktuálne informácie projektu Zelená škola  môžete nájsť aj na informačných nástenkách v priestoroch školskej budovy. Hlavná info-nástenka sa nachádza vo vestibule na prízemí školy a taktiež na prízemí cestou do školskej jedálne. Na každom poschodí sú umiestené ďalšie nástenky, takže majte oči otvorené, pretože informácie sú všade okolo vás.

      • VIANOČNÁ BURZA

        Vianočná burza detských prác sa konala 16.12.2015 v školskej jedálni v čase od 15.00 hod. do 18.00 hod.. Účasť rodičov bola veľká a ich reakcie na predajnú burzu detských prác veľmi pozitívne. Členovia kolégia pripravili aj tento rok stánok s názvom „Daj veciam druhú šancu“. Organizačné zabezpečenie prebehlo v spolupráci zo žiakmi 8. B triedy a triednym učiteľom Branislavom Zápražným.

        Návštevníci vianočnej burzy, ktorí sa pristavili pri stánku, dostali info-letáčik v tomto znení:

        Vážení návštevníci vianočných trhov,

             v tejto hektickej dobe, zvlášť pred Vianocami, keď vrcholia nákupy darčekov, príprava na sviatky, povinnosti v zamestnaní, zostáva nám len pramálo času zamyslieť sa nad dôsledkami súčasného nakupovania na životné prostredie.  

        My, učiteľský kolektív a žiaci školy zapojení do programu Zelená škola, si tento problém uvedomujeme a stánok „DAJ VECIAM DRUHÚ ŠANCU“ je našou reakciou. Chceme návštevníkom a verejnosti pripomenúť, že nie všetky veci sú na jedno použitie. Darovaním ďalším ľuďom získavajú veci novú hodnotu a nekončia na skládke. Príbeh Vianoc je úzko spätý s pojmom darovať, darovať sa. Obdarúvame sa darčekmi, darúvame si vzájomne spoločne strávený čas, pozornosť, úsmev, radosť. Pre nás dospelých je iste najväčším darom radosť našich detí.

        • Tento rok si chceme spomenúť i na obetavú lásku a trpezlivosť všetkých mám a otcov chorých a trpiacich detí, na statočnosť ich dcér i synov. Preto súčasťou tohtoročných vianočných trhov je i dobrovoľná finančná zbierka na pomoc našej ťažko chorej spolužiačke a jej v pravom zmysle slova hrdinskej rodine, ktorou chceme my, žiaci a učitelia základnej školy a zvlášť spolužiaci z 8. B, vyjadriť solidaritu a spoluúčasť na tejto tŕnistej ceste k uzdraveniu. Aj takéto momenty nás odtrhnú od preplnených stolov a darčekmi obsypaných vianočných stromčekov k zdanlivo biednej maštaľke s Ježiškom a donútia nás znovuobjaviť pojmy radosť, nádej, pravda, spoluúčasť a skutočné darovanie sa.

          Všetkým, ktorí sa pri nás nachvíľu zastavili, prajeme najmä pokojné a v zdraví prežité Vianoce...

          Členovia kolégia

      • DEŃ NENAKUPOVANIA – 27. november

        Medzinárodný deň nenakupovania upozorňuje na negatívne dopady nakupovania na životné prostredie, naše zdravie a samotný život. Deň je výzvou vzdania sa nákupného vozíka na jeden deň a venovať tak svoj deň sebe, rodine alebo priateľom a rozpoznať tak skutočné potreby.

        Nasledujúci zoznam otázok vám pomôže odhaliť nakoľko je vaša potreba nakupovať skutočná. Položte si ich vždy, keď pôjdete niečo nakupovať: 

        • Skutočne sa bez toho nezaobídem?
        • Nestačí mi to, čo teraz už mám?
        • Nemôžem si to požičať od mojich priateľov alebo členov rodiny?
        • Ako dlho mi to vydrží?
        • Čo s tým urobím, keď mi to doslúži?
        • Dokážem si to sám opraviť, čistiť, udržovať?
        • Správa sa výrobca ohľaduplne k ľuďom v treťom svete, zvieratám a životnému prostrediu?
        • Je to vyrobené z obnoviteľných zdrojov?
        • Je to vyrobené z recyklovaného materiálu a dá sa to po použití znovu zrecyklovať?

         

        Dobrovoľná skromnosť nie je cieľ, ale cesta. Znamená každodennú snahu pozerať pri všetkom, čo konáme na ostatné živé bytosti, znižovať svoje materiálne potreby a zároveň hľadať pocit naplnenia mimo kolotoča kupovania a spotreby.


        „Bohatí nie sú iba tí, čo veľa vlastnia, ale tiež tí, čo málo potrebujú.“ 

                                                             Aristoteles

        • Kráľovstvo včiel

          Od 23.11. do 25.11. 2015 si aj naša škola zapožičala hru Kráľovstvo včiel a môžeme skonštatovať, že sa hra páčila žiakom aj pedagógom. Hravou formou sme sa dozvedeli množstvo informácií o živote včiel. Hru si zahrali na našej škole žiaci 3. ročníka, 4. ročníka aj 5. ročníka, t. j. 8 tried, spolu 160 žiakov.

          Ako sa nám podarilo v takom krátkom čase, zahrať si hru Kráľovstvo včiel s takým množstvom detí? Vďaka dobrej vôli a aktivite pedagógov. Aby učitelia, ktorí mali o hru záujem, nemuseli študovať metodickú príručku, pravidlá hry a tým strácať čas, tak si hru vyskúšali najprv na vlastnej koži. Hneď pochopili pravidlá hry a potom už hra putovala z triedy do triedy. Reakcie detí boli veľmi pozitívne a množstvo informácií, ktoré si zapamätali vďaka hre bolo prekvapivé.

        • Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako žijú včely od jari až do zimy? Zistiť, čo všetko sa v úli deje? Čo počas roka včely stretáva, čo im pomáha a čo im škodí? Zahrajte si novú hru pre celú triedu. Cieľom hry je nazbierať dostatok medu na zimu. Tím, ktorý nazbiera najviac medových kvapiek je najlepšie zásobený a najlepšie pripravený na zimu.

          Viac informácií nájdete na: http://www.zivica.sk/sk/kralovstvovciel,

        •  

          Deň toaliet – 19. november

          Valné zhromaždenie OSN v New Yorku vyhlásilo 19. november za Svetový deň toaliet, aby zameralo pozornosť na kritickú situáciu 2,5 miliardy ľudí, ktorí nemajú takú nevyhnutnosť ako záchod.
          Podľa OSN šesť zo sedem miliárd obyvateľov na našej planéte má mobilný telefón - ale iba 4,5 miliardy ľudí má dostupnú toaletu alebo latrínu (suchý záchod).

          Každý deň zomiera na svete približne 4000 detí na hnačkové choroby, vyvolané nečistou vodou a z dôvodu nízkej hygieny. Asi 2,6 miliardy ľudí nemá prístup k čistým, hygienickým WC.

          WTO (World Toilet Organization - Svetová organizácia toaliet) organizuje Svetový deň toaliet aj preto, aby sa problematike WC a hygienickým zariadeniam venovala zvýšená pozornosť, rovnako aj personálu, ktorý v danej oblasti pracuje. Podľa WTO jedným z cieľov 19. novembra je prispievať k vyššiemu stupňu verejného zdravotníctva tým, že sa zníži chorobnosť vyvolávaná nedostatočnou či absentujúcou  hygienou po vykonaní potreby a po použití záchoda.

          V princípe sa vznik hnačkových ochorení pripisuje znečistenej vode, ale skutočnosť je taká, že spravidla súvisia s fekáliami. Používanie záchodu a dodržiavanie hygieny po jeho použití predstavuje prvý krok k predchádzaniu hnačkových ochorení. Tým sa podarí znížiť úmrtnosť o 30 percent.

          Čitatelia britského lekárskeho časopisu British Medical Journal si mohli v tomto roku prečítať, že na hnačkové choroby zomiera každých 20 sekúnd jedno dieťa. A v článku bola aj ďalšia informácia: na hnačky zomiera vo svete viac detí ako na AIDS, maláriu a osýpky dovedna.

        • EKO-OSVIEŽOVAČE

          V spojení s týmto dňom chceme venovať väčšiu pozornosť hygiene a toaletám na našej škole, preto sme vyhlásili celoročnú súťaž spojenú s výrobou eko-osviežovačov vzduchu.

          Ak sa chceš zapojiť do celoročnej súťaže o Najvoňavejší eko-osviežovač vzduchu, môžeš tak urobiť  od 19.11.2015 do 19.6.2016.

          V priestoroch školských toaliet budú celoročne umiestňované vami vytvorené eko-osviežovače vzduchu. Výhercom sa môže stať ktokoľvek z vás...

          Kritéria na hodnotenie eko-osviežovačov:

          • prírodný materiál
          • vôňa
          • množstvo vytvorených osviežovačov (v období od novembra do júna)

           

          Eko-osviežovač môžeš prihlásiť do súťaže, tak že ho prinesieš k triednej pani učiteľke, ktorá bude viesť evidenciu vyrobených osviežovačov vo vašej triede. Súťaž vyhodnotia členovia kolégia v mesiaci jún.

        • Jesenný deň - deň zdravej výživy

          Deň zdravej výživy sme si pripomenuli 16.10.2015 formou projektového vyučovania s názvom Jesenný deň. V rámci vzdelávania si žiaci vo svojich triedach svojpomocne pripravili chutné šaláty a pomazánky. Druhou časťou vyučovania bola výroba tekvičiek, ktoré boli súčasťou jesennej výzdoby. V triednych kolektívoch prebehla nominácia tekvičiek do súťaže MISS TEKVIČKA. Tekvičky, ktoré postúpili boli vystavené v priestoroch hlavnej budovy na prízemí a všetci žiaci školy mohli zahlasovať, ktorá podľa ich názoru je skutočná MISS 2015.  Súčasťou hlasovania MISS TEKVIČKA  bola aj ochutnávka pomazánok. Veľkým prekvapením bol záujem o recepty na pomazánky, čo znamená, že všetkým chutilo a výrobcovia pomazánok mali veľkú radosť. Radosť prežívali aj tvorcovia a výhercovia súťaže MISS TEKVIČKA.

           

        • Zber PET-VRCHNÁKOV

          V školskom roku 2015/16 sme sa zapojili do zberu PET-vrchnákov. Iniciátorkou v projekte a koordinátorkou projektu na našej škole je pani učiteľka Mária Vajcíková, ktorá spolu so žiakmi vytvorila zberné nádoby na medziposchodiach školy.

          Zbierka PET-vrchnákov je venovaná zdanlivo malým a nenápadným predmetom, ktoré sotva vzbudia niečiu pozornosť, no ktoré - v konečnom dôsledku - môžu vykonať veľké dielo, ak sa využijú správnym spôsobom.

          Projekt - HorebPET, sa zameriava na veci ťažšie uskutočniteľné. Pravda, zbieranie malých PET-vrchnákov nie je až také ťažké. Ťažké je však v zbieraní vytrvať, pretože ak majú vrchnáky pomôcť, musí ich byť veľa.

          Čo je Projekt HorebPET?

          Je to projekt, ktorého cieľom je vytváranie finančných rezerv na podporu sociálne slabších jednotlivcov, a taktiež senzibilizovať spoločnosť na environmentálne, sociálne, kultúrne a duchovné potreby jednotlivcov a skupín.

          Takže ak sa rozhodnete vytvárať "hory" PET-vrchnákov a vytrváte, zdanlivo nepatrné veci dokážu aj veľké hory prenášať.

          "Keď veľa malých ľudí na veľa malých miestach robí veľa malých vecí, svet sa zmení."   (africké príslovie)

          Viac informácií môžete získať aj na stránke www.horebpet.sk.

           

           

        • Zber batérií

          V tomto školskom roku sa po prvýkrát zapájame aj do súťaže ZBIERAM BATERKY. Koordinátorkou projektu Zbieram baterky je pani učiteľka Zuzana Jurisová. Tento projekt prináša možnosť využiť ekologickú likvidáciu nepoužiteľných prenosných batérií (batérie z digitálnych fotoaparátov, notebookov, diaľkových ovládačov, holiacich strojčekov, mobilných telefónov, hračiek, ručného elektrického náradia, hodiniek...) a tým sa aktívne pričiniť o zlepšenie životného prostredia.

          Zapojením sa do súťaže môžete meniť naše životné prostredie na obývateľnejšie a čistejšie. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, je potrebný súhlas rodiča, e-mailová adresa rodiča a 1 kg batérií.

          Registrácia prebehne na hodinách Informatickej výchovy alebo doma pod dohľadom rodičov.

          Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a zaregistrovali do projektu. Na našej škole sa uskutočnil prvý odvoz bateriek a neustále kilogramy pribúdajú.

          INFO PRE VŠETKÝCH -  ZBERNÉ MIESTO

          Odovzdávanie bateriek je každú stredu v učebni na prízemí vo vestibule a to v čase od 7.30 do 7.50 hod..

          Viac informácií môžete získať aj na stránke www.zbierambaterky.sk.

      •  

        Zber papiera

        Zber papiera je celoročná a každoročná aktivita žiakov našej školy, ktorá nadobudla novú tradíciu a to, že finančné prostriedky zo zberu putujú organizácii UNICEF, ktorá organizuje projekt Školy pre Afriku. A tak naši žiaci - deti pomáhajú deťom vo svete. 

        Koordinátorkou zberu papiera je pani zástupkyňa pre I. stupeň Andrea Hranická a pani zástupkyňa pre II. stupeň Martina Vimpeľová. Zbierka sa organizuje na konci školského roka.

        Ak ste si ešte nestihli vytvoriť zbernú nádobu (škatuľu) na použitý papier vo vašej triede, je najvyšší čas, aby ste mohli separovať a zbierať papier.

        V školskom roku 2014/15 sa nám vďaka zberu papiera podarilo získať 520 € na pomoc deťom postihnutých zemetrasením v Nepále.

        Veríme, že aj v tomto školskom roku získame finančný dar pre tých, ktorí to budú najviac potrebovať a zároveň zberom papiera zlepšíme naše životné prostredie.

        Viac informácií môžete získať aj na stránke www.unicef.sk.

    • Kontakty

      • Základná škola Svätý Jur
      • +421 2 44971529, telef. číslo do školskej jedálne: 0908 789 534 jedalen@svatyjur.sk Školský klub detí - tel.č. 0908530732
      • Kollárova 2, 900 21 Svätý Jur Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje