• Dni Zelených škôl – NÁŠ DEŇ ZEME

          Súčasťou príprav na akciu Deň Zeme bola aj celoškolská aktivita v mesiaci aprílsúťaž o najkreatívnejšiu, najpútavejšiu, najzaujímavejšiu nástenku v triedach 1. – 9. ročníka na tému „Odpad a jeho likvidácia...“, ktorú kolégium školy vyhodnotí v závere školského roka.

          V rámci projektu Zelená škola sme sa zamerali na prioritnú tému Odpad. Oslavy Dňa Zeme prebiehali 21. apríla v duchu témy, ktorú sme si vybrali ako ako náš  Záväzok pre Zem  –  čo znamená, že sa zaväzujeme v škole minimalizovať a separovať odpad, pretože sa chceme správať šetrne k životnému prostrediu a chceme zdravší život.

      • Žiaci na I. stupni sa tešili z aktivít:

        • ŽIAK – UČITEĽOM – prezentácie žiakov 8. B venované téme ODPAD a jeho separovanie.
        • Zakopaný odpad
        • Ekohry: Neodpadnem z odpadu – športovo-zábavno-vedomostné súťaže, ktorých úlohou bolo preveriť znalosti a šikovnosť žiakov I. stupňa v téme ODPAD.
        • Odpad a jeho tvorivý dopad – TEXTIL, LÁTKY, STUŽTIČKY

                                                                                      PRE TVORIVÉ RUČIČKY...

        Žiakov II. stupňa čakali nasledujúce aktivity:

        • Fotostopa – Po stopách náučného chodníka – žiaci s pánom učiteľom Zápražným  monitorovali odpad na trase náučného chodníka fotografovaním a zabezpečili jeho odstránenie.
        • ŽIAK – UČITEĽOM – prezentácie žiakov 8. A venované téme ODPAD a jeho separovanie.
        • Envirofilm – „Oceány plné plastov“ dokumentárny film k téme odpad.
        • Čistenie areálu školy – s heslom dňa – Neodpadnem z odpadu, ale konám...
        • Úprava kríkov pred školskou budovou – záhradnícke úpravy pod vedením pána Juraja Trtola – PROFIGARDEN v spolupráci so žiakmi.

        Bola to veľmi plodná, tvorivá, aktívna a obohacujúca akcia. smiley

      • Beseda s pánom primátorom Šimonom Gaburom a Lindou Fraňovou referentkou životného prostredia a odpadového hospodárstva

        Dňa 27. 3. 2017 sme sa stretli na besede s pánom primátorom a pani Lindou Fraňovou, kde všetci členovia žiackeho parlamentu a kolégia Zelenej školy mali priestor na otázky a odpovede, ktoré sa týkali života v škole, v meste aj našej prioritnej témy ODPAD. Pán primátor si zaspomínal na časy, keď on navštevoval ZŠ a aké šibalstvá vystrájal, no a potom veľmi ochotne odpovedal na všetky otázky zúčastnených ohľadom toho, čo deti trápi a to:  detské ihriská vo Svätom Jure, problém s dopravou a parkovaním, jedlo v školskej jedálni, či sa dočkáme kultúrneho domu, ako to je so separovaním odpadu a pod.

        Pani Fraňová nám priblížila informácie, čo mesto podniká s problematikou čiernych skládok a zberných nádob, ako sa rozbieha projekt kompostovanie v našom meste a ako funguje zberný dvor.

        • Zároveň sme sa dozvedeli, že sa všetci občania mesta môžu zapojiť do veľkého upratovania mestečka, a tak prispieť k skrášleniu a zlepšeniu života.Faktom je, že nezodpovednosťou k životnému prostrediu škodíme nielen sebe, ale aj budúcim generáciám. Ani v našom mestečku to s odpadom nie je  jednoduché.

          Aj vďaka povzbudivým slovám pána primátora sa chceme zlepšovať v separovaní a zlepšovaní životného prostredia.

          Viac informácií na: http://www.svatyjur.sk/news/view/zle-triedeny-odpad-obyvatelmi-mesta

        • 25.3.2017 – Hodina Zeme

          Aj v tomto školskom roku sme sa opäť zapojili do akcie Hodina Zeme, a to propagáciou kampane, výrobou plagátov a rozmiestnením na verejných priestranstvách v našom meste. Naším cieľom bolo zapojiť do kampane hlavne domácnosti našich žiakov a informovať širokú verejnosť.

          Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou kampaňou zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti   v oblasti klimatických zmien.

      • Zhasnutím svetla na 60 minút od 20:30 do 21:30 hod. vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

        Z hodnotenia priebehu kampane sme sa dozvedeli zaujímavé informácie:

        Na Slovensku sa do Hodiny Zeme zapojila takmer päťdesiatka miest a obcí, medzi nimi okrem hlavného mesta aj ďalších 6 krajských miest, osvetlenie zhaslo na 40 slovenských pamiatkach, zapojilo sa takmer 70 organizácií a firiem a 30 škôl.

        Viac informácií na: http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk

         

        • Domov použitých kníh – beseda s pani Ľubkou Szabóovou Vysockou

          Počas prebiehajúcej burzy kníh žiaci štvrtého ročníka absolvovali dňa 15. 3. 2017 besedu na tému Domov použitých kníh. Pani Ľubica Szabóová Vysocká odprezentovala veľmi pútavou formou deťom – ĎALŠÍ  ŽIVOT KNÍH ... napr. Predstav si, že nájdeš  v kontajneri na odpad vyhodené  lego, mobil a veľa KNÍH. Ako sa tam ocitli? A čo s nimi urobíš? Pozývam ťa na záchranársku knižnú výpravu. Potrebujem tvoju pomoc, aby sme spolu posunuli knihy do ďalšieho levelu života.

      • Domov použitých kníh je novodobá forma knižnice, ktorá je budovaná svojpomocne, a to skoro výhradne z už prečítaných a nepotrebných kníh.

        Poslanie Domova použitých kníh je jasné:

        • zachraňovať knihy pred dehonestáciou v odpade
        • vytvárať nový domov pre knihy, ktoré sa stali nadbytočnými
        • poskytovať knihy ďalším čitateľom
        • podporovať záľubu v čítaní kníh
        • uchovávať papierové knihy pre ďalšiu generáciu
        • podporovať deti a mládež pri čítaní kníh

         

        Dozvedeli sme sa, že Domov použitých kníh – verejné knižné miesto sa nachádza aj vo Svätom Jure - Vinohradnícky dom, Ul. Dr. Kautza 11, Svätý Jur, kde si čitateľská verejnosť môže voľne vyberať knihy.

        Vďaka informáciám z besedy sme pár kníh, ktoré zostali z našej školskej burzy, umiestnili do Domova použitých kníh vo Svätom Jure. A tak každá knižka dostala svoju druhú šancu. ☺

        Viac informácií na: http://www.knihyknihy.sk 

        • Burza kníh 13.3. – 17.3. 2017

          Členovia kolégia sa rozhodli zorganizovať v našej škole burzu kníh s názvom „Dajme knihám druhú šancu“. Žiaci a ich rodičia mali možnosť upratať si knihy vo svojich knižniciach a tie, ktoré už nechceli mať doma, mohli priniesť do školy. Knižky, ktoré boli v dobrom stave a nepoškodené, boli vystavené na burze kníh, ktorá bola sprístupnená dopoludnia pre žiakov a v popoludňajších hodinách pre rodičov a to v učebni na prízemí.

          Tešila nás aktívna účasť žiakov a to, že knižky ožili a dostali druhú šancu.

        • Beseda „NeODPADni z ODPADu“

          O tom ako prebiehala beseda nás informovala pani učiteľka Anička Vargová:

          Dňa 10.2. 2017 v rámci projektu „Neodpadni z odpadov“ absolvovali žiaci tretieho ročníka seminár na tému odpad a jeho recyklácia. Seminárom nás previedol pán Andy Popovič zo spoločnosti NATUR-PACK, ktorý pre nás pripravil názornú ukážku nielen košov slúžiacich na separovanie odpadu, ale aj všetkých rôznych druhov odpadov. Žiaci sa zábavnou formou učili triediť odpad do pripravených košov. Okrem základného triedenia skla, plastu, papiera a ostatného odpadu sa žiaci dozvedeli aj o separovaní liekov, bateriek a elektroniky.

      • Pre nás aj pre žiakov bola zaujímavá informácia o separovaní toaletných roliek, ktoré sme doteraz triedili do papiera a dozvedeli sme sa, že patria do ostatného odpadu, pretože sa už nedajú recyklovať.

        Takisto nám bol predstavený multimediálny výučbový softvér pre interaktívnu tabuľu, ktorého cieľom je zvyšovanie environmentálneho povedomia netradičnou formou. Tento softvér sa žiakom páčil, dozvedeli sa z neho ďalšie informácie (napr. koľko kg odpadu vyprodukujú ročne ako rodina) a niektorí žiaci si ho mohli aj vyskúšať.

        • Nové zberné nádoby v priestoroch školy

          Členovia kolégia sa rozhodli, že v nastávajúcom certifikačnom období 2016 – 2018 sa budeme venovať prioritnej téme ODPAD. Po náročnom období auditu sme s finančnou podporou vedenia školy začali konať prvé hmatateľné zmeny. Členka kolégia zastupujúca rodičov, Terezka Jakušová, zabezpečila nákup zberných nádob a spolu s manželom a deťmi vyrobili obrázkové označenie zberných nádob na separovanie odpadu. Následne ich členovia kolégia nalepili na zberné nádoby a nádoby umiestnili v priestoroch školy.

          Začíname konať – učíme sa separovať...

          „Múdry človek problém rieši. Génius mu predchádza.“ Ernst Schumacher

        • Misia splnená: „Sme Zelená škola“

          V závere školského roka 2015/16 sme sa dozvedeli skvelú správu... obhájili sme titul Zelená škola a koniec školského roka bol o to radostnejší. Slávnostná certifikácia sa konala 5. 10.  v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave. Certifikácie sa zúčastnili členovia kolégia: koordinátorka projektu Lenka Pillárová, pani učiteľka Mária Vajcíková, žiak Tadeáš Jakuš a zástupkyňa rodičov Terézia Jakušová. Slávnostnej certifikácie sa zúčastnili aj pán riaditeľ PaedDr. Vladimír Vajcík a pán primátor Ing. Šimon Gabura. Bola to radostná udalosť spojená s obohacujúcim zážitkom.

        • OSLAVY V KOLÉGIU

          Dňa 10.10. sa uskutočnilo prvé stretnutie členov kolégia v školskom roku 2016/17. Stretnutie sa nieslo v radostnom duchu slávnostnej certifikácie. Tešili sme sa a oslavovali úspešné získanie titulu a vlajky Zelenej školy. Vychutnali sme si aj prípitok, ktorý zástupcovia kolégia priniesli zo slávnostnej certifikácie, a to dúšok jablčného muštu. Zaznamenali sme aj zmenu členov v kolégiu, no veríme, že noví členovia budú veľkým prínosom pre projekt Zelená škola a tešíme sa na spoluprácu.

          Pán Helen Keller povedal: „Sami toho zvládneme tak málo, ale keď sa spojíme, zvládneme čokoľvek.“

          Poďme spolu aj v nasledujúcom roku meniť, čo sa zmeniť dá... ☺

    • Kontakty

      • Základná škola Svätý Jur
      • +421 2 44971529, telef. číslo do školskej jedálne: 0908 789 534 jedalen@svatyjur.sk Školský klub detí - tel.č. 0908530732
      • Kollárova 2, 900 21 Svätý Jur Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje